chagreen آموزش خیاطی میلیون آموزشی

chagreen: آموزش خیاطی میلیون آموزشی آموزشگاه کمیته امداد کرمانشاه فنی و حرفه ای

گت بلاگز بین‌الملل ماجراجویی خارجی ترامپ جهت آمریکا چه سودی داشت؟/ آنچه وی در ریاض انجام داد از سر ضعف بود نه قدرت ، نشنال اینترست

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به اهداف سفر رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه غرب آسیا پرداخت.

ماجراجویی خارجی ترامپ جهت آمریکا چه سودی داشت؟/ آنچه وی در ریاض انجام داد از سر ضعف بود نه قدرت ، نشنال اینترست

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان؛ پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی تحت عنوان « آمریکا از نخستین سفر خارجی ترامپ چه به دست آورد؟» نوشت: کاخ سفید نخستین سفر خارجی دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، را یک پیروزی بزرگ و تاریخی لقب داده است ولی پرسش اینجاست که واقعا ترامپ از این نخستین ماجراجویی خارجی با دست پر به واشنگتن بازگشته است یا خیر؟ آیا این سفر پرهیاهو موجب پیشبرد اهداف سیاست خارجی آمریکا شده است هست، آیا وقت های نوینی را ایجاد کرده و آیا موفق شده است است تا روابط پیچیده آمریکا را با متحدانش مدیریت کند؟ و در نهایت آیا آنگونه که طرفداران ترامپ ادعا می کنند، با این سفر آمریکا به جایگاه بین المللی از دست رفته خود بازگشته است؟

نشنال اینترست نوشت: بررسی موارد زیر نشان می دهد دستاوردهای این سفر آنگونه که در واشنگتن وانمود می شود چندان بزرگ و باشکوه نبوده هست.

عبارات مهم : خارجی

1- آیا تغییری در شگرد گذشته به وجود آمده است؟
به طور خلاصه باید گفت این سفر با توجه به پیچیدگی های آن خوب برنامه ریزی شده است بود. به ندرت مسافرت های رؤسای جمهور آمریکا به منطقه غرب آسیا- منطقه ای که ایده ها و طرح های آمریکا معمولا در آن راه به جایی نمی برند- با پذیرایی و استقبال گرمی مشابه استقبال از ترامپ در عربستان سعودی و اسرائیل مواجه می شوند. ولی حتی بدون توجه به افشاگری های نفس گیر راجع به جرد کوشنر، روسیه و کانال های مخفی پشت پرده، این سفر در منحرف ساختن افکار عمومی از ناملایماتی که دولت در داخل با آنها روبروست کم و بیش موفق عمل کرده هست.
عموما رؤسای جمهور در دوران رویارویی با پرسشها داخلی، از سیاست خارجی جهت نمایش قدرت بهره برداری می کنند.
در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به جهانی بی رحمی که هم اکنون آمریکا با آن روبروست، این سفرهای قهرمانانه کوتاه مدت خارجی نمی تواند مدیر جمهور را نجات دهد. از کره شمالی گرفته تا سوریه و برخورد با پوتین، هیچ گزینه روشنی جهت دست زدن به یک دیپلماسی متحول کننده وجود ندارد. در واقع بعضی از این چالش ها مشکلاتی را به پرسشها ترامپ در منزل (آمریکا) اضافه کرده هست.
2- دستاورد واقعی ترامپ در سفر به عربستان سعودی چه بود؟
جای تعجبی نداشت که ترامپ نخستین سفرش را به عربستان سعودی تاریخی لقب دهد. ولی هنگامی که زیاد در این مسئله کنکاش می کنید خواهید دید بسیاری از این دستاوردها زیر سئوال قرار دارد. در واقع کاخ سفید بعضی اقلام تسلیحاتی را که اوباما پیشتر با فروش آن به ریاض موافقت کرده بود، در قراردادهای ترامپ با عربستان لحاظ کرده هست. ترامپ با کوبیدن بر طبل اشتغال زایی ادعا می کرد که سعودی ها در قالب یک صندوق سرمایه گذاری بیست میلیارد دلاری با گروه «بلک استون»، در آمریکا شغل ایجاد می کنند.
این در حالیست که سعودی های تا بن دندان مسلح، به این همه سلاح آمریکا نیازی ندارند. افزون بر آن بعید است سعودی ها از این تسلیحات جهت ایجاد ناتوی عربی استفاده کنند؛ آیا که عربستان و متحدان عرب سنی آنان اساسا چیزی را بتوان بر اساس آن چنین ایده ای را محقق کرد، در اختیار ندارند. توصیه این کار فقط آن بود که همه این پول ها قرار است به جیب پیمانکاران دفاعی آمریکایی ریخته شود.
در ادامه این مطلب آمده است: مدیر جمهور آمریکا با دستی پر از وعده های عربستان سعودی جهت مبارزه با ترساندن تروریسم افراط گرایی به واشنگتن بازگشت -پدیده ای که خود سعودی ها در قدرتمند ساختن و تقویت آن نقش مهمی ایفا می کنند. بعید است خاندان دربار پادشاهی عربستان بخواهند از تعالیم افراط گرایانه این دستگاه و تامین مالی تروریست ها دست بردارند.
ترامپ در حالیکه تلاش می کرد تا عنوان همکاری سعودی ها و بعضی از متحدان عرب سنی آن را در کمک به تروریست های تکفیری پنهان سازد، تلاش داشت تا آنان را به مقابله با کشور عزیزمان ایران ترغیب کند. این کار تنها چراغ سبزی به حکام سعودی جهت سرکوب مخالفان داخلی به شمار می رود.
نشنال اینترست در آخر نوشت: به عبارت دیگر، آنچه ترامپ در ریاض انجام داد نه از سر نقطه قوت، بلکه از سر نقطه ضعف بود.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: خارجی | آمریکا | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | دونالد ترامپ | عربستان سعودی | بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog